Karjala\Kannas\Kollaasit\Pyhäjärvi - kollaasi - netti.jpg

Karjalankannas on monipuolinen lomakohde. Kaunista luontoa, kylpylöitä, keskiaikaisia linnoja, luostareita, Euroopan suurin järvi Laatokka ja paljon muuta.
Viisumivapaasti Venäjälle voi matkustaa vain laivalla. Olemmekin suunnitelleet matkaohjelmamme sisältämään sekä rentouttavaa bussimatkailua, että leppoisaa laivamatkailua Saimaan kanavalla. Matka alkaa melkein kotiovelta bussilla Lappeenrantaan, josta jatketaan m/s Carelian risteilyllä Saimaan kanavaa pitkin Viipuriin. Viipurissa suomalainen bussimme odottaa matkustajia ja matka voi jatkua edelleen Pyhäjärvelle. Paluumatkalla valtakuntien raja ylitetään taas vesiteitse kanavaa pitkin.
Laivamatka Saimaan kanavaa pitkin Viipuriin on elämys jo sinänsä. Risteilyllä voi nauttia kauniista maisemista ja Saimaan kanavan jännittävistä suluista sekä rentoutua laivan ravintolassa hyvän ruuan äärellä. Viisumivapaalle matkalle voivat osallistua kaikkien maiden kansalaiset.

Matkaa tehdään suomalaisella bussilla ja matkanjohtajakin on mukana bussimatkojen aikana. Pyhäjärvellä lomaillaan omatoimisesti mutta pidempiä retkiä varten voimme varata jo etukäteen käyttöönne oman auton kuljettajineen.

Ensimmäiset Pyhäjärveä koskevat tiedot liittyvät munkki Arsenin 1393 perustamaan Konevitsan luostariin. Luostarisaarihan kuului Pyhäjärven pitäjään, joka oli 1500-luvulla ollut vielä osa Sakkolan kreikkalaiskatolista pogostaa. Majoituksen voi valita Aqua Marinin tai Musakan lomakeskuksista.

Pikahaku