Viikonloppumatkat

Junamatkat Pietariin 3 pv perjantaista sunnuntaihin
Valloittava metropoli aivan naapurissamme odottaa sinua! Vaivatonta matkustusta junalla, keskustasta keskustaan. Ei jonoja rajalla, ei ruuhkaa raiteilla. Pietariin tutustuminen alkaa heti asemalta ammattitaitoisen oppaan johdolla ja vapaa-aikaa jää myös omin päin kulkemiseen. Taidetta, kulttuuria, historiaa ja elämyksiä. Herkkuja jokaiseen makuun. Varaa matkasi heti!
Kirjailijoiden Pietari Pietari on ollut monen venäläisen kirjailijan koti. • Kansallinen Puškin-museo • F.M. Dostojevskin kotimuseo • Anna Ahmatovan kotimuseo
Lasten Pietari Pietarista löytyy paljon tekemistä ja näkemistä myös lapsille. Sirkus, Eläintarha, Lelumuseo ja Eläinmuseo mammutteineen. Uusimpana kohteena upea akvaariotalo Okeanarium.
Oopperan, baletin ja sinfonian ystävillä on Pietarissa runsaasti valinnanvaraa: Mariinsky, Mihailovsky, Eremitaasin teatteri, Rimsky-Korsakovin konservatorio, Filharmonian salit ja Beloselski-Belozerskin palatsi.
Menoa ja musiikkia joka makuun Kuten kaikissa suurkaupungeissa myös Pietarissa on runsaasti ravintoloita ja klubeja joka makuun. Ruokaa, juomaa, musiikkia ja rentoa menoa.
Taidetta Eremitaasin lisäksi Pietarissa on paljon taidemuseoita vanhoissa palatseissa, mm. Mensikovin palatsi, Stroganovin palatsi sekä Jusupovin palatsi.








